پژوهش ‏های ‏بی شماری در زمینه‏ ی فعالیت ‏های آموزشی اثر ‏بخش در کلاس درس انجام شده است. به ‏طوری که نتایج این پژوهش‏ ها رهنمود های مفیدی را برای بهبود فعالیت‏ های معلم در کلاس درس به همراه داشته است. بر این اساس در این مقاله، به ده اشتباهی پرداخته شده است که معلمان در کلاس درس باید از آنها دوری کنند.

اشتباه رایج

معلمان همواره می‏ خواهند در کلاس نقش مثبتی داشته‏ باشند و اگر مراقب نباشند، نمی ‏توانند این مأموریت خطیر را به خوبی به انجام برسانند. آیا تاکنون به عوامل زیر که مخل تدریس هستند، توجه کرده‏ اید؟


1.‏ دوستی بیش از اندازه با دانش ‏آموزان

اغلب معلمان کم ‏تجربه می‏ خواهند بچه ‏ها آنها را از همه بیشتر دوست داشته باشند، درحالی که این کار اشتباه است. اگر شما مرتکب چنین اشتباهی شوید، کنترل‏ کلاس از دست تان خارج می‏ شود و این به آموزش بچه‏ ها لطمه خواهد زد. به جای آن، به دنبال احترام گذاشتن به دانش ‏آموزان، تحسین و تقدیر آنها باشید. در این صورت به یک باره خواهید دید، وقتی جدی و منصف هستید، دانش‏ آموزان به شما بیشتر علاقه پیدا خواهند کرد و این نشان می‏ دهد که در مسیر صحیحی قرار گرفته‏ اید.

2. آسان‏ گیری در نظم و انضباط

به دلایل گوناگون، معلمان در آغاز سال در مورد انضباط سخت‏ گیری کمتری دارند و یا اصلاً سخت ‏گیری نمی‏ کنند. حتماً این جمله را شنیده ‏اید که «تا شب عید لبخند خود را به دانش‏ آموزان نشان ندهید.» شاید این جمله ‏ای سختگیرانه باشد، اما واقعیت این است که «باید از ابتدا نظم و انضباط داشته باشید تا هر چه به جلو می‏ روید، در اجرای قوانین راحت ‏تر باشید.» اما قبل از هر چیز، انعطاف ‏پذیر بودن خود را نشان دهید.

3. سازماندهی نکردن کارها از ابتدا

تا یک سال کامل تدریس نکرده ‏اید، نمی‏ توانید حدس بزنید در کلاس چه‏ مقدار برگه‏ ی تکلیف جمع خواهد شد. پس از یک هفته تدریس، متحیّر به انبوهی از برگه‏ ها نگاه خواهید کرد که باید به وسیله‏ ی شما تصحیح شوند. از روز اول می‏ توانید با یک برنامه‏ ی سازماندهی شده، از انبوه شدن برگه‏ های دردسر ساز جلوگیری کنید. فایل کردن و قفسه‏ بندی کردن، کمک بسیار مؤثری است. منظم باشید و بدون فوت وقت، هر برگه‏ ای را که به دست شما می‏ رسد، همان‏ لحظه در جای خود قرار دهید. به ‏یاد داشته باشید، میز مرتب در تمرکز ذهن مؤثر است.

4. ارتباط اندک با والدین و استفاده نکردن از نقش آنها

در نگاه اول، مشورت کردن با اولیا نوعی تهدید به ‏نظر می‏آید. در حالی که این کار، گنجینه‏ ی گران بهایی را در اختیار تان قرار می‏ دهد. برای جلوگیری از ابهامات و جبهه‏ گیری، همکاری با اولیا را امتحان کنید. همکاری اولیا با کلاس، باعث آسان تر شدن کارتان خواهد شد. آنها با شرکت‏ داوطلبانه در کلاس یا پیگیری برنامه‏ ی رفتاری درخانه، با شما همکاری خواهند کرد.

5. شرکت در بحث‏ های بیهوده

این دامی است که معلمان باتجربه هم، مانند معلمان کم ‏تجربه در آن گرفتار می‏ شوند. در محیط مدرسه نیز مانند همه‏ ی محیط ‏های کاری، جدال، لجاجت و بد جوابی وجود دارد. با گوش دادن به بدگویی درباره‏ ی موضوعی که از آن خبر دارید، خود را در موقعیت خطرناکی قرار می‏ دهید. با این کار، در یک طرف دعوا قرار خواهید گرفت و خود را بین دو دسته‏ ی دعوا غوطه ‏ور خواهید کرد. در حالی‏ که چیزی عاید شما نخواهد شد. بهتر است رابطه‏ ی خود با همکاران را در حالت دوستانه و بی ‏طفلانه حفظ و روی کار با دانش‏ آموزان تمرکز کنید. از جر و بحث بپرهیزید و به پیشرفت در آموزش بپردازید.

6. ارتباط نداشتن با همکاران

گفتیم که از شرکت در بحث‏ های بیهوده بپرهیزید، اما نه به قیمت تنها ماندن در محیط کلاس خود. با خوردن غذا در جمع همکاران و مشارکت در کارهای مدرسه و مشورت با کارکنان، در کمک به همکاران و کمک‏ گرفتن از آنها در فعالیت ‏های جمعی شرکت کنید. هیچ‏ وقت نمی‏ دانید چه‏ موقع به کمک همکاران احتیاج پیدا خواهید کرد و اگر مدت‏ ها از جمع کناره‏ گیری کنید، بعد از آن، کمک گرفتن از آنها کار بسیار سختی خواهد بود.

7. زیاد کار کردن و خسته شدن

با جدیت کار کنید، مؤثر و مسئولیت‏ پذیر باشید، اما به موقع به خانه بروید و اوقاتی را به استراحت و تجدید قوا اختصاص دهید. به‏ طور کلی، اجازه ندهید مسائل کلاس به آسایش شما و احساس لذت از زندگی در خارج از کلاس، لطمه بزند. نشاط خود را حفظ کنید که دانش ‏آموزان به معلم با نشاط بیشتر نیاز دارند.

8. کمک خواستن

شغل معلمی به مهارت‏ های والای انسانی نیاز دارد. اغلب ما می‏ کوشیم هر مشکلی را از سر راه بر داریم، اما این نمی‏ تواند به یک قاعده تبدیل شود. نترسید از این که آسیب‏ پذیر به نظر بیایید. آگاهانه اشتباهات را بپذیرید و از همکاران خود کمک بخواهید. با نگاهی به اطراف، صدها سال تجربه را نزد همکاران پیدا خواهید کرد. اغلب آن‏ ها در راهنمایی کردن و اختصاص وقت به شما، سخاوتمند هستند. در این هنگام خواهید دید، آن ‏قدر که فکر می‏ کردید، تنها نیستید.

9. رویا ‏پردازی و ناامیدی زودرس

معلمان تازه ‏کار باید مراقب باشند که‏ در این دام‏ گیر نیفتند. جوانان‏ وارد این حرفه می‏ شوند، چون آرمان‏ گرا، خوش ‏بین و آماده‏ ی تغییر و تحول سریع هستند. این خیلی خوب است، چون دانش ‏آموزان و همکاران تان به این انرژی تازه و به فکر خلاق احتیاج دارند. اما وارد دنیای خیال نشوید که ممکن است نتیجه‏ ی آن ناامیدی و سرخوردگی باشد.

10. به خود سخت گرفتن

شغل معلمی به اندازه‏ ی کافی سخت هست. بنابراین، ذهن خود را مشغول اشتباهات، کوتاهی‏ ها و لغزش‏ ها نکنید. هیچ‏ کس کامل نیست. حتی معلمان باتجربه و موفق هم گاهی اوقات تصمیمات اشتباهی می‏ گیرند. اشتباهات رخ داده را فراموش کنید، خود را سرزنش نکنید و قدرت ذهنی‏ تان را برای زمان آینده که به آن نیاز دارید، نگه دارید. به خود سخت نگیرید و با دانش‏ آموزانی که مشکل دارند، یاری و هم ‏دردی کنید.


فایل کامل مطلب "10 اشتباه رایج در تدریس و مدرسه" در قالب pdf جهت دریافت آماده شده است .

منبع : خانه ریاضیات چالدران